Contents tagged with nautica

  • A NAUTICA története Füleken

    Tags: horváth_józsef, nautica, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület

    Nautica_plakát.jpg

    A tavalyi esztendőben Horváth József kapitány úr, és tagtársaink - Ákos György, Balogh Tamás, Bicskei János, Farkas Judit és Simén András - munkájának eredményeként a kapitány úrnak a NAUTICA történetére vonatkozó kutatásai eredményét bemutató kiállítás, egyesületünk története során először Szlovákiában, Párkányban került bemutatásra. A tárlat akkori sikere nyomán a kapitány úr a füleki Vármúzeumtól is felkérést kapott a kiállítás ottani bemutatására. Az időszaki kiállítás 2014. február 7-én nyílik és március 28-ig látogatható. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

    A kiállítás anyagáról további információkat talál az alábbi linken: http://hajosnep.blog.hu/2013/06/04/a_nautica_tortenete_szlovakiaban.

    Meghivo_1.jpg

  • A NAUTICA története Szlovákiában

    Tags: horváth_józsef, tit, nautica, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, Innováció_az_osztrák_magyar_haditengerészetben

     Plakat_kicsi_1.jpg

    A kiállítás plakátja (Dr. Balogh Tamás munkája)

    Horváth József kapitány úr - egyesületünk tagja - az egykori m. kir. Tengerészeti Akadémia (a Nautica) történetét bemutató tárlata 2013. június 7.-szeptember 15. között a szlovákiai Párkányban (Sturovo) kerül bemutatásra. Erre tekintettel - az első ízben a kiállítási anyag balatonfüredi bemutatásakor bevezetett gyakorlatot követve - a Felvidékről származó nauticásokat önálló tabló mutatja be. Bízunk benne, hogy ezzel is hozzájárulhatunk a helyi tengerészeti identitás erősítéséhez!

    Szeretettel várunk minden érdeklődőt a környékből és távolabbról is!

    Kiállításunk anyaga és korábbi bemutatói:

    http://hajosnep.hu/Media/Default/hu-HU/tevekenyseg/kiallitasok/2011/a-nautica-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete/a-nautica-tortenete.pdf

    http://hajosnep.hu/kiallitasaink/a-nautica-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete

    http://hajosnep.hu/kiallitasaink/balatonfureden-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete

    A kiállítás egyre bővebb és látványosabb formában mutatja be az 1918-ig fennállt intézmény történetét. Az intézményesített polgári tengerészképzés Fiumében hosszabb időre nyúlik vissza, de a felsőoktatást jelentő Magyar Királyi Tengerészet Akadémia – a korábbi Tengerészeti Fő-tanoda akadémiai rangra emelésével – 1894-ben alakult meg. Itt már a tannyelv és az adminisztráció nyelve is magyar volt. A Nautica (ahogy olasz neve, a Regia Ungarica Accademia Nautica után röviden nevezzük) akkori épületét hamar kinőve egy nagyszerű új épületet kapott (ebben ma a fiumei egyetem egyik kara található, amelynek kapualjában azért még ott az alapítók félig lemeszelt, de olvasható emléktáblája).

     emlektabla1.jpg

    Az alapítók emléktáblája (fotó: Dr. Balogh Tamás)

    Heti kétszeri úszás érthető okokból kötelező volt – nyáron ennek a tenger adott helyet! A növendékek az Adria Rt-nél teljesíthettek szakmai gyakorlatot, ami 35-75 napig tartott az Adria valamelyik nagy gőzösén. Sőt, erre még a brit Cunard társaságnál is lehetőség volt, amelynek nagy óceánjárói (többek közt a CARPATHIA és a CARONIA) rendszeresen útbaejtették Fiumét, Magyarország tengeri kikötőjét. http://www.huszadikszazad.hu/1906-februar/tudomany/a-caronia8221-gozos

    ADRIA_kicsi.jpg

    Az ADRIA gőzös (Horváth József gyűjteménye, utánszínezte: Dr. Balogh Tamás)

    A mind teljesebb kiállítás az oktatás egykori eszközeit és tankönyveit is bemutatja, amelyek közül kiemelkedő kulturális értéket képviselnek a növendékek magyar-olasz kétnyelvű kézi jegyzetei. Ezek - amellett, hogy páratlan megfigyelőkészségről és szakmaszeretetről tanúskodó, kivételes kézügyességgel készült (a szemléltetés célját szolgáló) tollrajzok díszitik őket - igazi nyelvi mikrokozmoszt képviselnek, s egyfajta időkapszulaként adnak bepillantást Fiume és az ott élő (magukat olasz, horvát és magyar gyökereiktől függetlenül egy egységes közösség tagjának valló) fiumánók mindennapjaiba és nyelvébe (ezzel járulva hozzá kulturális örökségünk egy további darabja, egy mára csaknem teljesen letűnt tengerészeti nyelvi kincs újra- felfedezéséhez és újra-megismeréséhez). Alábbi képünkön az egyik oldalpár képe látható egy ilyen jegyzetből (Horváth József gyűjteménye).

    DSCN0297a.jpg

  • A NAUTICA története Almádiban

    Tags: horváth_józsef, nautica, tit, tit_hmhe, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület

    Horváth József kapitány úr és a TIT Hajózástörténeti, Modellező és Hagyományőrző Egyesületnek a NAUTICA, vagyis a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia történetéről szóló kiállítása Balaton körüli következő állomásán, Balatonalmádiban kerül bemutatásra. A kiállítás megnyitójára 2012. június 30-án, szombaton 17:00 órakor kerül sor a Pannónia Kulturális Központ és Könyvtárban (Balatonalmádi, H-8220, Városház tér 4.) működő Vízimúzeumban (http://est.hu/cikk/60955/vizimuzeum_balatonalmadiban). Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

  • A NAUTICA kiállítás weblapunkon

    Tags: nautica, kiállítás

    TIT HMHE: 26. A NAUTICA története VeresegyházánWeplapunkra a kiállítások közé felkerült október 14-éig nyitva tartó kiállításunk, az "A Nautica - A magyar királyi Tengerészeti Akadémia története".

    A kiállítás lapján megtekinthetők a megnyitóról és a tárlatról készült fotók, a Veresegyházi Városi Televízió honlapján pedig a megnyitón készült interjú (www.veres-tv.hu).

    http://www.youtube.com/watch?v=nSFgtYEAlmI&feature=player_embedded

  • A NAUTICA története Veresegyházán

    Tags: nautica, kiállítás

    Országjáró Hajózástörténeti Kiállítások c. sorozatunk soron következő tárlatát Veresegyházán nyitjuk meg szeptember 9-én 19:00 órai kezdettel, az AXUS képkeretező melletti galériában az Új iskola út 1. szám alatt.

    Horváth József hajóskapitány - tagtársunk - kezdeményezésére és gyűjtő munkájának köszönhetően idén az egykori magyar királyi Tengerészeti Akadémiának állítunk emléket. A gazdag kép-, dokumentum- és tárgyi anyaggal illusztrált - kiállítás Horváth József hasonló című könyve tematikáját követi, érdekfeszítő és izgalmas formában dolgozza fel azt. Bemutatja a hajdani nagyhírű intézmény alapításának körülményeit, működését, az évszázadok alatt a falai közt tanuló hírességeket (pl.: az Afrika-kutató Magyar Lászlót, vagy a TITANIC túlélőit mentő CARPATHIA gőzös magyar tisztjét, Ráth Gusztávot, stb.) és részletesen beszámol a tanítás módszereiről, eszközeiről, valamint az akadémia megszűnéséről is.

    A megnyitón vendégünk lesz Atsushi Otsuru professzor úr, aki a Kobei Egyetemről segítette Balogh Tamásnak a KAISERIN ELISABETH cirkáló japán fogságba esett legénységével kapcsolatos hajózástörténeti kutatásait. Az első világháborús európai hadifogolytáborok történetét kutató professzor a Monarchia utódállamait érintő európai körútján látogatja meg kiállításunkat.

    Az egyedi kiállítás megszervezését számos szervezet és magánszemély támogatta:  A kiállítás képanyagát gyűjtötte és a tablók szövegét írta Horváth József, a tablók tervezését és grafikai kivitelezését Balogh Tamás, Egyesületünk elnöke végezte, tárgyakat kölcsönzött tagtársunk Farkas Judit Zebegényi Hajózási Múzeuma, valamint a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum. A tablók kinyomtatásához pedig anyagi segítséget nyújtott a Dorsum Kft, az Eagleburgmann Hungaria Kft, az Európa Rendezvényiroda, a Fluvius Kft, a Magnum 90 Kft, a Magyar Hajózásért Egyesület, a Sailor Kft, a Savini-Komplex Kft és a Yachtparty Hajózási Vállalkozás.

    A kíállítást rendezte: Horváth József és Dr. Balogh Tamás. A berendezésben közremködött Dr. Ákos György, Bechler József, Bicskei János és Hocza István. Valamennyien Egyesületünk tagjai.

    A széles körű összefoggással megvalósuló kiállítás megnyitójára szeretettel várjuk a Tisztelt Érdeklődőket! Reméljük Önt is köszönthetjük rendezvényünkön, ahol megismerheti egy igazán kivételes magyar iskola egyedi történetét!

  • Kiállítás, kiállítás, kiállítás!

    Tags: szeptemberi_kiállítások, keszifeszt, nautica, élethű_hajómodellek, hajómodellek, látványmakettezés, dunakeszi, római_kikötőerőd, navis_lusoria, római_hajózás, pannonia, ripa_pannonica, limes, zebegényi_hajózási_múzeum, farkas_vince, horváth_józsef, dági, falunapok

    2011. első két negyedévét a LAJTA emlékév töltötte ki számunkra,  2011. utolsó negyedévében azonban visszatérünk tradícionális témáinkhoz, illetve belevetjük magunkat új tématerületünk, a Római Birodalom és a Classis Pannonica hajózástörténetébe. Ennek jegyében - terveink szerint - az alábbi programokra kerül sor szeptember hónapban:

    2011. szeptember 5., Budapest: "A NAUTICA - a fiumei tengerészeti akadémia története", tagtársunk, Horváth József nyugállományú hj. hajóskapitány szervezésében.

    2011. szeptember 10-11., Dág:  "Élethű hajómodellek építése, asztali és versenymodellek, látványmakettezés" - tagjaink bemutatói a dági falunapon a helyi iskolában, tagtársunk Kovács Péter szervezésében.

    2011. szeptember 17., Dunakeszi: "Haditengerészet és folyami flottilla a Római Birodalomban" - Dr. Balogh Tamás és a Zebegényi Hajózási Múzeum, Farkas Vince Gyűjtemény időszaki kiállítása a Dunakeszi Kulturális Örökség Napok, a "Keszifeszt" alkalmából a késő-római kikötőerődben.

    2011. szeptember (pontos időpont egyeztetés alatt), Budapest: Hajós kiállítás az Óbudai Egyetem Neumann Karán, "Innováció az Osztrák-Magyar Haditengerészetben" címmel Lehóczky Zoltán tagtársunk szervezésében.

    A kiállításokhoz kapcsolódó részletes információk folyamatosan kerülnek fel honlapunkra és facebook-oldalunkra. Kérjük kövesse figyelemmel információs felületeinket, s ha kérdése van, szeretne részt venni rendezvényeinken, elérhetőségeinken készséggel állunk rendelkezésére további felvilágosítással!