Contents tagged with Innováció_az_osztrák_magyar_haditengerészetben

  • A NAUTICA története Szlovákiában

    Tags: horváth_józsef, tit, nautica, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, Innováció_az_osztrák_magyar_haditengerészetben

     Plakat_kicsi_1.jpg

    A kiállítás plakátja (Dr. Balogh Tamás munkája)

    Horváth József kapitány úr - egyesületünk tagja - az egykori m. kir. Tengerészeti Akadémia (a Nautica) történetét bemutató tárlata 2013. június 7.-szeptember 15. között a szlovákiai Párkányban (Sturovo) kerül bemutatásra. Erre tekintettel - az első ízben a kiállítási anyag balatonfüredi bemutatásakor bevezetett gyakorlatot követve - a Felvidékről származó nauticásokat önálló tabló mutatja be. Bízunk benne, hogy ezzel is hozzájárulhatunk a helyi tengerészeti identitás erősítéséhez!

    Szeretettel várunk minden érdeklődőt a környékből és távolabbról is!

    Kiállításunk anyaga és korábbi bemutatói:

    http://hajosnep.hu/Media/Default/hu-HU/tevekenyseg/kiallitasok/2011/a-nautica-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete/a-nautica-tortenete.pdf

    http://hajosnep.hu/kiallitasaink/a-nautica-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete

    http://hajosnep.hu/kiallitasaink/balatonfureden-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete

    A kiállítás egyre bővebb és látványosabb formában mutatja be az 1918-ig fennállt intézmény történetét. Az intézményesített polgári tengerészképzés Fiumében hosszabb időre nyúlik vissza, de a felsőoktatást jelentő Magyar Királyi Tengerészet Akadémia – a korábbi Tengerészeti Fő-tanoda akadémiai rangra emelésével – 1894-ben alakult meg. Itt már a tannyelv és az adminisztráció nyelve is magyar volt. A Nautica (ahogy olasz neve, a Regia Ungarica Accademia Nautica után röviden nevezzük) akkori épületét hamar kinőve egy nagyszerű új épületet kapott (ebben ma a fiumei egyetem egyik kara található, amelynek kapualjában azért még ott az alapítók félig lemeszelt, de olvasható emléktáblája).

     emlektabla1.jpg

    Az alapítók emléktáblája (fotó: Dr. Balogh Tamás)

    Heti kétszeri úszás érthető okokból kötelező volt – nyáron ennek a tenger adott helyet! A növendékek az Adria Rt-nél teljesíthettek szakmai gyakorlatot, ami 35-75 napig tartott az Adria valamelyik nagy gőzösén. Sőt, erre még a brit Cunard társaságnál is lehetőség volt, amelynek nagy óceánjárói (többek közt a CARPATHIA és a CARONIA) rendszeresen útbaejtették Fiumét, Magyarország tengeri kikötőjét. http://www.huszadikszazad.hu/1906-februar/tudomany/a-caronia8221-gozos

    ADRIA_kicsi.jpg

    Az ADRIA gőzös (Horváth József gyűjteménye, utánszínezte: Dr. Balogh Tamás)

    A mind teljesebb kiállítás az oktatás egykori eszközeit és tankönyveit is bemutatja, amelyek közül kiemelkedő kulturális értéket képviselnek a növendékek magyar-olasz kétnyelvű kézi jegyzetei. Ezek - amellett, hogy páratlan megfigyelőkészségről és szakmaszeretetről tanúskodó, kivételes kézügyességgel készült (a szemléltetés célját szolgáló) tollrajzok díszitik őket - igazi nyelvi mikrokozmoszt képviselnek, s egyfajta időkapszulaként adnak bepillantást Fiume és az ott élő (magukat olasz, horvát és magyar gyökereiktől függetlenül egy egységes közösség tagjának valló) fiumánók mindennapjaiba és nyelvébe (ezzel járulva hozzá kulturális örökségünk egy további darabja, egy mára csaknem teljesen letűnt tengerészeti nyelvi kincs újra- felfedezéséhez és újra-megismeréséhez). Alábbi képünkön az egyik oldalpár képe látható egy ilyen jegyzetből (Horváth József gyűjteménye).

    DSCN0297a.jpg

  • MEGHÍVÓ - kiállítás ajánló

    Tags: kiállítás, óbudai_egyetem, Innováció_az_osztrák_magyar_haditengerészetben

    Honlapra.jpg

    Február 21-én 13:00 órai kezdettel kerül sor egyesületünk "Innováció az osztrák-magyar haditengerészetben" című új időszaki kiállításának megnyitójára az Óbudai Egyetem központi épületének aulájában (1034 Budapest, Bécsi út 96/B).

    A kiállítás egyesületünk tagja, Lehóczky Zoltán (honlapunk webmestere, az egyetem hallgatója) kezdeményezésére és közreműködésével, az egyesületi tagok támogatásával valósult meg. A kiállításnak otthont adó egyetem profiljával összhangban a tárlat az osztrák-magyar haditengerészet történetéből (az ehhez történelmileg kapcsolódó későbbi magyar hajózásra is kitekintéssel) elsősorban olyan témákat emel ki, amelyeknél az innováció játszotta a főszerepet (pl.: a torpedó kifejlesztése, stb.).

    A kiállítás egyesületünk életében is egyfajta innovációt valósít meg, amennyiben a bemutatott tárgyi anyagot első ízben kísérik olyan tablók, amelyek kép- és szöveganyagát a befogadó közönség (az egyetmi tanítás rövid szüneteiben az aulán áthaladó diákság) lehetőségeire tekintettel jelentősen mérsékeltük, elsősorban a figyelemfelhívás és az érzékenyítés eszközeinek (vagyis csaupán az elsődleges, de nem kizárólagos információforrásnak) tekintve a tablókat. Nem törekedtünk tehát egyetlen tablón a témáról elérhető információk teljességének átadására. Ehelyett azoknak, akikben sikerült felkelteni a tengerészet iránti érdeklődést, a további információszerzés lehetőségét a korszerű, gyors válaszidejű (QR) mobilkódokkal biztosítottuk, amelyeket most először állítottunk egyesületünk ismeretterjesztő tevékenységének szolgálatába (a QR-kódokról bővebben: http://hu.wikipedia.org/wiki/QR-kód).

    Minden érdeklődőt szeretettel várunk a megnyitón!

    A kiállítás az egyetem nyitvatartási idejében megtekinthető.

  • "Innováció az osztrák-magyar haditengerészetben" kiállítás az Óbudai Egyetemen

    Tags: kiállítás, óbudai_egyetem, Innováció_az_osztrák_magyar_haditengerészetben

    Február 21-én 13 órakor lesz "Innováció az osztrák-magyar haditengerészetben" című kiállításunk megnyitója, melynek az Óbudai Egyetem központi épületének aulája (1034 Budapest, Bécsi út 96/B) ad otthont.

    A kiállítás olyan témákat emel ki az osztrák-magyar haditengerészet történetéből (kitekintéssel az ehhez történelmileg kapcsolódó későbbi magyar hajózásra), melyeknél az innováció játszotta a főszerepet (például a sarkköri expedíciók vagy a torpedó kifejlesztése).

    Minden érdeklődőt szeretettel várunk a megnyitón! A kiállítás az egyetem nyitvatartási idejében egyébként is megtekinthető.