Contents tagged with közlekedési_múzeum

  • Új Fiume-kiállítás

    Tags: közlekedési_múzeum, kiállítás, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajózástörténeti_tagozat, Fiume, TIT, vendéglátóipari_múzeum

    A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum közös rendezésében - egyesületünk támogatásával - időszaki kiállítás nyílik Fiuméről és a magyar kereskedelmi tengerészet történetéről. A kiállításban korábban nem látott műtárgyak, hajómodellek, igazi ritkaságok láthatók, melyekhez egyesületünk tagjai is hozzájárultak gyűjteményeikkel.

    001_21.jpg

    1. ábra: A kiállítás meghívója.

    Az 1776-1918 között a Magyar Királysághoz tartozó kikötőváros, Fiume (ma: Rijeka) fejlesztése, az oda irányuló vasút, s a modern kikötői infrastruktúra kiépítése az 1868-as magyar-horvát kiegyezést követően Európa 10. legforgalmasabb kikötőjévé tette a várost, amely kereskedelmi és ipari potenciálja mellett a kultúra terén is hatással volt Magyarország gyarapodására. A kiállítás e nagyívű fejlődést a gyarmatáru-kereskedelem, turizmus, vendéglátás, s a magyarországi kivándorlás fejezetein keresztül mutatja be, felelevenítve a macskaköves rakpartokat, a gyarmatárú-boltok kirakatait, a torpedógyár csarnokát, vagy épp egy kivándorló-gőzös szűkös kabinját.

    002_18.jpg

    2. ábra: A kiállítás tematikáját összefoglaló tabló az előtérben.

    A fiumei kereskedelem, vendéglátás és tengerészet kapcsán a kiállítást rendező két múzeum tudományos kutatásainak és a szisztematikus tárgyi gyűjtésének eredményeit egyesületünk tagjai - dr. Balogh Tamás, dr. Hűvös Ferenc és Székely László - valamint állandó partnereink, Völgyi Péterné dr. Reich Márta és Tanító Kálmán gyűjteményének darabjai egészítik ki. Ennek köszönhetően számos frissen restaurált múzeumi tárgyi anyag és eddig még be nem mutatott újdonság látható a kiállításban. Ezek közé tartozik például a Közlekedési Múzeum háromárbocos vitorlás-modellje (amely az 1896-os ezredévi kiállításra készült), vagy egy az R.M.S. AQUITANIA óceánjárót ábrázoló reklámplakát a Vendéglátóipari Múzeum gyűjteményéből, amely a Cunard Line Baross téri jegyirodájában függött, s amelyet az amerikai képzőművész, Fred Hoertz készített az 1920-as években.

    007_6.jpg

    3. ábra: Pillantás a kiállítótérbe.

    Nagy öröm számunkra, hogy közreműködhettünk a tárlat anyagának gyarapításában, hiszen egy Fiume- és magyar hajózás-központú időszaki kiállítás megrendezéséről évekkel ezelőtt több ízben is – legutóbb 2018-ban – tárgyaltunk a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal. Az azóta eltelt időben a magyar nyelvű szakirodalom gyarapodása szintén ráirányította a figyelmet a hajdan volt magyar tengeri kikötőre, így a kiállítás végül megvalósulhatott, kurátorai és rendezői értő figyelmének és lelkes elkötelezettségének köszönhetően, mellyel összeállították annak anyagát. A rendező múzeumok tervei szerint a kiállítást virtuálisan is bejárhatóvá teszik az interneten annak érdekében, hogy a járványhelyzetre tekintettel azok is megtekinthessék, akik bármely okból személyesen nem vehetnek részt a látogatók között.


    A kiállítás megnyitója on-line követhető itt.

    További információk a kiállításról itt.

    A megnyitó képei: itt.


    Fiuméval és a magyar tengerészettel kapcsolatos egyes korábbi posztjaink:

    https://hajosnep.hu/kiallitasaink/innovacio-az-osztrak-magyar-haditengereszetben

    https://hajosnep.hu/Media/Default/hu-HU/tevekenyseg/kiallitasok/2011/a-nautica-a-magyar-kiralyi-tengereszeti-akademia-tortenete/a-nautica-tortenete.pdf

    https://hajosnep.blog.hu/2020/06/03/trianon_es_a_tenger

  • Április 6-7-én ünnepelte századik születésnapját a KOSSUTH Múzeumhajó

    Tags: közlekedési_múzeum, zoltán_gőzös_közhasznú_alapítvány, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, szoke_tisza, Kossuth_gőzhajó, Kossuth_múzeumhajó

     
    093.jpg
    fotó: Hun[ZazA], http://indafoto.hu/zaza1989/image/17556199-62a3e2f5/details/xl/user
     
    A főváros aktuálisan éppen 100 éves épületeit 2011 óta évente bemutató, civilek kezdeményezte Budapest100 program (http://budapest100.hu) keretében az elmúlt hétvégén ünnepelték a KOSSUTH Múzeumhajó vízrebocsátásának centenáriumát.
     
    1980-1984, 2000-2004, 2008 folyamán a MAHART, a Közlekedési Minisztérium, a Közlekedési Múzeum, a Kossuth Múzeumhajó Kft., a Magyar Hajózásért Egyesület, az Európa Rendezvényiroda és a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány, valamint a Magyar Hajózásért Országos Szövetség és a Magyar Személyhajósok Szövetsége össze tudott fogni a hajó megmentése érdekében és több egymást követő szakaszban fokozatosan felújították a hajót, amely mindannyiunk örömére a főváros központjában folyamatosan fogadja a látogatókat.
     
    Kortársa, a négy esztendő múltán 100 éves SZŐKE TISZA sajnos - egyelőre -  nem ilyen szerencsés: roncsai jelenleg a Tisza magas vízállása miatt alig láthatók. Bár honlapunkon többször megírtuk a bontás leállításáról és a hajó esetleges állami hasznosításáról elérhető nyilvános híreket, a hajóroncs kiemelése, rekonstrukciós és hasznosítási tervének elkészítése érdekében történt eseményekről - az egyesületünk által tett kezdeményezéseken kívül - sajnos mégsem számolhatunk be.
     
    008_1.jpg
    fotó: Bicskei János (2013.04.05.)
     
    Pedig a KOSSUTH története sem volt éppenséggel eseménytelen. A SZŐKE TISZA történetében megismert kalandos fordulatokhoz hasonló események hallatán sokszor szorulhatott össze miatta is a hajóimádók szíve. Mégis: a KOSSUTH fennmaradt, s amikor születése 100. évforulóján történetének rövid összefoglalásával köszöntjük őt, azt reméljük, hogy helyzetének minden jelenlegi kilátástalansága ellenére a SZŐKE TISZA is feltámadhat majd, s négy év múltán az ő születésnapjáról is a bizakodás hangján emlékezhetünk meg!
     
  • A Közlekedési Múzeumban a magyar hajógyártás

    Tags: a_magyar_hajógyártás_175_éve, kiállítás, közlekedési_múzeum

    TIT HMHE: 04. A Közlekedési Múzeumban A magyar hajógyártás 175 éveAhogy arról korábban már beszámoltunk, a Műszaki és Közlekedés Múzeumban megnyílt nagy sikerrel turnézó "A magyar hajógyártás 175 éve" című kiállításunk.

    Weblapunkra most pluszinformációk és képek kerültek fel a kiállításról.

    Hamarosan a többi idei kiállításunkról szóló beszámoló is felkerül weblapunkra.

  • Kiállításunk a Közlekedési Múzeumban

    Tags: kiállítás, közlekedési_múzeum, a_magyar_hajógyártás_175_éve

    A tavalyi Múzeumok Éjszakája alkalmával bemutatott, a "Magyar Hajógyártás 175 éve - volt egyszer 72 hajógyár" c. kiállításunk idén - a Műszaki és Közlekedési Múzeum meghívására a városligetben lesz látogatható 2011. május 17. és április 15. között. Különös megtiszteltetés, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum után a magyar hajózás történetével foglalkozó másik országos gyűjtemény is bemutatásra érdemesnek és kiállításra alkalmas minőségűnek tartotta munkánkat. A megnyitóra ezúton várjuk valamennyi kedves tagtársunkat és a tisztelt érdeklődőket!