Contents tagged with Kossuth_gőzhajó
-
Hajózás a Kulturális Örökség Napjain
Egyesületünk tagjai a Kulturális Örökség Napjain, 2020.09.19-20-án, 12:00 és 18:00 óra között a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum gyűjteményébe tartozó, az Európa Cégcsoport által üzemeltetett KOSSUTH Múzeumhajó fedélzetén, valamint 19-én 10:00 órai kezdettel a Beyond Budapest Sightseeing keretében vezetett hajózástörténeti tematikus sétán várják az érdeklődőket.
Egyesületünk a megelőző évek gyakorlatához hasonlóan partnereivel együtt idén is megteszi azt, ami módjában áll a hajózási ismeretek széleskörű terjesztése érdekében. A COVID-19 járvány közepette a legutóbbi helyszínekhez képest csak kevesebb történelmi hajó, egyedül a KOSSUTH gőzös lesz megtekinthető, de cserében a városi épített környezetben is nyomot hagyó hajózási emlékeket bemutató történeti sétával egészül ki a kínálat. A járványügyi intézkedések betartása mellett (maszk és távolságtartás kötelező) minden érdeklődőt szeretettel várunk.
-
Ritka együttállás - lapátkerekesek a Dunán
Nyolc évvel ezelőtt, 2012. szeptemberében - az Óbudán épült SCHÖNBRUNN budapesti látogatásakor - és 2018. szeptemberében, a Kulturális Örökség Napjain történt meg a legutóbb az a csoda, hogy a pesti belvárosi Duna-parton járva képzeletben a hajózás hőskorába röppenhetett vissza a látogató, mert egyszerre három történelmi hajó is látható volt a rakparthoz kötve, egymás után, hosszú sorban.
A fenntartó gondoskodásának köszönhetően a 2020. év elején tíz évente esedékes nagyjavításán átesett KOSSUTH Múzeumhajó (a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum lapátkerekese) és a szintén az Európa Cégcsoport gondoskodásának köszönhetően közlekedő GRÓF SZÉCHENYI (ex-STADT PASSAU) - az ország legutolsó működőképes lapátkerekes történelmi hajója - mellé most átmenetileg egykori testvérhajója, a STADT WIEN is felzárkózott.
A hajó magyarországi tartózkodásának oka és időtartama egyelőre nem ismert, de annyi biztos, hogy kivételesen szép látványt nyújt a három lapátkerekes együtt. Ebből az alkalomból megosztjuk az érdeklődőkkel egyesületünk elnökének a típus történetét és jellegzetességeit ismertető összeállítását, melyhez a szerző saját fotóit, a hajóregiszter.hu fényképeit és Kovács András írását is felhasználtuk.
-
Történelmi hajók hétvégéje a fővárosban
Egyesületünk tagjai a Kulturális Örökség Napjain, 2018.09.15-16-án, 10:00 és 17:00 óra között három hajózástörténeti helyszínen várják az érdeklődőket. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött (regisztrálni a következő címen lehet: http://lajtahajo.hu/oroksegnapok/).
A "Kulturális Örökség Napjai" programsorozatot első ízben 1984-ben Franciaországban rendezték meg azzal a céllal, hogy egy hétvégén ingyenesen, szakszerű tárlatvezetés mellett váljanak hozzáférhetővé az egyébként a nagyközönség elől elzárt kiemelkedő jelentőségű és széles érdeklődésre számot tartó műemlék épületek, ipari műemlékek.
Az évente megrendezésre kerülő rendezvényre Magyarországon 2018-ban szeptember 15-16-án (szombaton és vasárnap) kerül sor. A kulturális örökség eme ünnepnapjának megünnepléséből - amelyhez a történelmi hajók fenntartásában is részt vállaló Európa Cégcsoport és a Zoltán Gőzös Alapítvány is csatlakozott - egyesületünk is kiveszi a részét, hiszen tagjaink szakértő tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket az ország fennmaradt történelmi hajói, a LAJTA Monitor Múzeumajó, a KOSSUTH Múzeumhajó és a SZÉCHENYI gőzös (az ország utolsó működőképes állapotban fennmaradt fennmaradt lapátkerekes gőzhajója) fedélzetén.
A főpróbát 2017-ben, a főváros száz éves kulturális örökségét bemutató programsorozaton tartottuk, s akkor meggyőződhettünk róla, hogy nagyon sokakat érdekelnek Magyarország hajózási emlékei. Ennek az érdeklődésnek a kielégítésére azóta az egyedülállóan érdekes témákban tematikus túrákat szervező Beyond Budapest vállalkozással közösen a hajózástörténeti örökséget bemutató sétát szerveztünk, amely azóta is állandó érdeklődés mellet fut.
Az ebben a munkában szerzett tapasztalatainkra építve minden érdeklődőt szeretettel várunk!
-
Tárlatvezetés a KOSSUTH gőzösön
A BUDAPEST100 programsorozat keretében az idén 150 éves fővárosi rakpartok műemlékeivel ismerkedhetnek az érdeklődők. A rendezvényhez kapcsolódóan a hétvégén megtekinthető a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum gyűjteményébe tartozó - a múzeum külső kiállítóhelyeként működő - 104 esztendős KOSSUTH oldallapátkerekes gőzhajó, amelynek fedélzetén az üzemeltető Európa Cégcsoport felkérésére egyesületünk tagjai tartanak tárlatvezetést az érdeklődőknek.
A rendhagyó esemény alkalmával a parancsnoki hídtól a gépházig bejárható a teljes hajómatuzsálem, s a látogatók a hajón bemutatott navigációs eszközök és technikák segítségével a magyar dunai gőzhajózás hőskorának történetébe is bepillantást nyerhetnek.
A tárlatvezetésekre 2017. április 22-én és 23-án kerül sor, naponta 09:00 és 15:00 óra között félórás időközönként indított csoportok számára. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A regisztrációt a http://hajosrendezvenykozpont.hu/bp100/ honlapon látható elérhetőségeken kell megtenni. A tárlatvezetést egyesületünk részéről biztosítja: Dr. Balogh Tamás elnök, aki 2013-ban önálló kötetben dolgozta fel a hajó történetét (kivonata a következő linken elérhető: http://hajosnep.hu/Media/Default/hu-HU/aktualis/2013/a-kossuth-muzeumhajo-tortenete.pdf), valamint Bauer József nyugalmazott hosszújáratú tengerészkapitány és Székely László hagyományőrző sorhajóhadnagy, egyesületünk hagyományőrző tagozatának vezetője.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk.
-
Programajánló: Emlékezés a KOSSUTH gőzös centenáriumára
Ezúton osztjuk meg az érdeklődőkkel partnereink - a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány és a Magyar Hajózásért Egyesület - meghívóját a KOSSUTH Múzeumhajó századik születésnapjára rendezett sajtótájékoztatóra.
A hajó történetét egyesületünk elnöke, Dr. Balogh Tamás önálló kötetben foglalta össze (amelynek képanyagához mások mellett az említett szervezetek is hozzájárultak). A könyvet - amely Egyesületünknek a magyarországi történelmi polágri hajókról kiadott könyvsorozatába illeszkedik - a szerző mutatja be az érdeklődőknek, a könyvkiadás támogatásának lehetőségeiről pedig a házigazdák adnak tájékoztatást (a sorozatnak eddig három kötete készült el, a TEMESVÁR vontatóról, a JÓKAI csavargőzösről és a KOSSUTH múzeumhajóról, amelyből a JÓKAI-ról szóló kötet jelent meg 2013-ban, s további két kötet van előkészületben a BALATON és a SZŐKE TISZA gőzösökről).
Kapcsolódó információk Facebook-oldalunkon:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.632337603458152.1073741849.167321909959726&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.620181868007059.1073741846.167321909959726&type=3
-
Április 6-7-én ünnepelte századik születésnapját a KOSSUTH Múzeumhajó
fotó: Hun[ZazA], http://indafoto.hu/zaza1989/image/17556199-62a3e2f5/details/xl/userA főváros aktuálisan éppen 100 éves épületeit 2011 óta évente bemutató, civilek kezdeményezte Budapest100 program (http://budapest100.hu) keretében az elmúlt hétvégén ünnepelték a KOSSUTH Múzeumhajó vízrebocsátásának centenáriumát.1980-1984, 2000-2004, 2008 folyamán a MAHART, a Közlekedési Minisztérium, a Közlekedési Múzeum, a Kossuth Múzeumhajó Kft., a Magyar Hajózásért Egyesület, az Európa Rendezvényiroda és a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány, valamint a Magyar Hajózásért Országos Szövetség és a Magyar Személyhajósok Szövetsége össze tudott fogni a hajó megmentése érdekében és több egymást követő szakaszban fokozatosan felújították a hajót, amely mindannyiunk örömére a főváros központjában folyamatosan fogadja a látogatókat.Kortársa, a négy esztendő múltán 100 éves SZŐKE TISZA sajnos - egyelőre - nem ilyen szerencsés: roncsai jelenleg a Tisza magas vízállása miatt alig láthatók. Bár honlapunkon többször megírtuk a bontás leállításáról és a hajó esetleges állami hasznosításáról elérhető nyilvános híreket, a hajóroncs kiemelése, rekonstrukciós és hasznosítási tervének elkészítése érdekében történt eseményekről - az egyesületünk által tett kezdeményezéseken kívül - sajnos mégsem számolhatunk be.fotó: Bicskei János (2013.04.05.)Pedig a KOSSUTH története sem volt éppenséggel eseménytelen. A SZŐKE TISZA történetében megismert kalandos fordulatokhoz hasonló események hallatán sokszor szorulhatott össze miatta is a hajóimádók szíve. Mégis: a KOSSUTH fennmaradt, s amikor születése 100. évforulóján történetének rövid összefoglalásával köszöntjük őt, azt reméljük, hogy helyzetének minden jelenlegi kilátástalansága ellenére a SZŐKE TISZA is feltámadhat majd, s négy év múltán az ő születésnapjáról is a bizakodás hangján emlékezhetünk meg!A KOSSUTH története letölthető innen (6MB pdf)