Contents tagged with gomodell2012

  • Tagtársunk sikere Bécsben

    Tags: tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, gomodell2012, Baksa_Béla, bermuda_sloop

    Idén ismét TIT-HMHE modellező nyert a bécsi Go Modelling nemzetközi versenyen. Baksa Béla – egyesületünk tagja – egy gyönyörű bermuda sloop-pal nyerte meg az idei összevont S3-S1 kategóriákat. Gratulálunk a szép eredményhez!

    További információk a győztes modellről: http://www.shipmodell.com/index_files/SHIPMODELL_BERMUDA_SLOOP.htm

    baksa_bela_02_1.jpg

    1. kép: Baksa Béla és nyertes alkotása (fotók: Pásztói Róbert, Balogh Tamás)

    A rangos nemzetközi kiállításon és versenyen Kovács Péter vezetésével egyesületünk immár sok éve állandó delegációja (Fejér Károly és Dániel, Dezsény Zoltán, Röder Sándor és Jávor László) is részt vett, akik a TIT HMHE standján olyan újdonságokat is bemutattak, mint Dr. Hüvös Ferenc tagtársunk M=1:100 méretarányú S.M.S. ADMIRAL SPAUN gyorscirkáló-modellje, vagy Kovács Péter tagtársunk 3D nyomtatással készült M=1:25 méretarányú osztrák-magyar haditengerészeti ágyú-makettjeinek kollekciója.

    Kiállítóhelyünket Karl Skrivanek úr, az Österreichischer Marineverband (ÖMV) elnöke is felkereste, aki az ÖMV meghívását tolmácsolta az idei Lissatag-ra. Bécsben a fegyveres erők és a katonai hagyományőrző szervezetek részvételével minden évben megünneplik az 1866. július 20-án Lissa – ma: Vis (Horvátország) – szigete mellett aratott tengeri győzelem (http://www.ng.hu/Civilizacio/2016/07/20/Lissa-1866) évfordulóját. Az idei megemlékezésnek különös hangsúlyt ad a Kiegyezés, amelynek idén a 150. évfordulóját ünnepeljük. Hiszen a poroszoktól Königgrätz-nél elszenvedett szárazföldi vereség szükségessé, az olaszok felett Lissánál aratott tengeri győzelem pedig lehetővé tette, hogy a magyarok új minőségben vegyenek részt a közép-európai nagyhatalom fenntartásában (Ausztria nagyhatalmi státuszát 1866-ban végül is a lissai győzelem őrizte meg).

    Az idei és a jövőre közelgő jeles évfordulók okán a bécsi látogatást arra is felhasználtuk, hogy kiállítási programunkat egyeztessük Dr. Thomas Reichl úrral, a Heeresgeschichtliches Museum marketing-igazgatójával. Az otrantói tengeri győzelem idei (1917. május 15.), valamint a SZENT ISTVÁN csatahajó elsüllyesztésének (1918. június 10.) és az első világháború befejezésének (1918. november 11.) jövőre esedékes centenáriuma egyaránt lehetőséget kínál rá, hogy az első világháború osztrák-magyar haditengerészeti akcióinak emléket állító egyesületi kiállításunk anyagát a császárvárosban is bemutassuk.

    További információk a kiállításról: http://hajosnep.blog.hu/2016/w14; http://hajosnep.blog.hu/2016/w16; http://hajosnep.blog.hu/2016/w19

    stand.jpg

    2. kép: Egyesületünk standja és az újdonságok (fotó: Ákos György)

    A rendezvényen találkoztunk Herbert Klein Úrral, a Klein Publishing Gmbh. tulajdonosával és vezetőjével, valamint Oliver Trulei úrral, a "K.u.K. Kriegsmarine - Archiv" egyesület elnökével, akiknek beszámoltunk a Víz Alatti Tevékenységek Világszövetsége (CMAS) és az UNESCO együttműködésében a SZENT ISTVÁN csatahajó roncsaihoz 2018-ban tervezett nemzetközi expedíció előkészületeiről, közreműködésüket kérve az expedícióra vonatkozó információknak az osztrák búvárokkal történő megismertetésében (http://www.buvar.hu/dive-international-technical-meeting-budapest).

    Végül a bécsi látogatás alkalmával felkerestük a február 26-án 150 éve született Alex Kircher, a cs. és kir. haditengerészet utolsó hivatásos festője (https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Kircher) „Trieszti kikötő” c. festményét a Technisches Museumban. A kép a Monarchia legtöbb kereskedelmi hajótípusát ábrázolja a szandolintól és egyszerű mentőcsónaktól a trabaccolón és a háromárbocos bark vitorlázatú hajón át a modern tengeri áru- és személyszállító gőzhajókig. A kép központi alakja az utolsó osztrák-magyar óceánjáró, az eredetileg KAISERIN ELISABETH néven építeni kezdett, majd ISONZO névre átkeresztelt, végül a háború kitörésekor félbehagyott, s a háborús károk miatt később lebontott személyszállító óriásgőzös (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1031303016894940&id=167321909959726), de a háttérben feltűnnek a kor olyan ismert osztrák-magyar tengeri nagyhajói is, mint a WIEN utasszállító (az első világháború után olasz tulajdonban VIENNA, amelyen az 1929-es sivatagi expedíciójára induló Almásy László utazott Afrikába – akinek a repülőgépe szintén látható a múzeumban), vagy a THALIA kirándulógőzös. A festmény jövőre lesz száz esztendős, s mára bizony restaurálásra szorul, mivel a máskülönben jó állapotban lévő képet hordó vászon helyenként elvált a felfüggesztéstől. Bízunk benne, hogy a festmény biztonsága nem kerül veszélybe és még hosszú időn keresztül szerez örömet a látogatóknak.

    triester_hafen.jpg

    3. kép: Alex Kircher pannója, a „Trieszti kikötő” (fotó: Pásztói Róbert)

    A 2017. évi bécsi Go Modelling tehát a korábbi évekhez hasonlóan igazán mozgalmasan telt egyesületünk számára, így annak ellenére is sokrétű tevékenységet tett lehetővé, hogy a nemzetközi versenybe nevezett alkotások száma idén érezhetően kevesebb volt, s a korábbi évekhez képest a kiállítók is csak csekélyebb számban keresték fel a rendezvényt. A bécsi program mindazonáltal bíztató évindító volt egyesületünk modellezői számára, akiknek alkotásaival a legközelebb áprilisban találkozhatnak az érdeklődők a XXI. Nemzetközi Makett Kiállítás és Verseny alkalmával, Mosonmagyaróváron (http://www.mosonshow.hu/?page_id=382).

    Ott is mindenkit várunk szeretettel!

  • GoModell 2012

    Tags: gomodell2012, kiállítás, makett, modell

    Jól sikerült a TIT HMHE részvétele a GoMo 2012-n!

    A sok agitálásnak és készülődésnek meg lett az eredménye. Nagyon jól sikerült az Egyesületünk részvétele a GoModell 2012-n. A kiállítás felépítését, bontását, valamint az egészet négyen csináltuk végig: Bechler Józsi és fia, Rőder Sanyi valamint én. Pénteken reggel indultunk két autónyi kiállítási anyaggal. Kora délután berendeztük a 8m-nyi kiállítási asztalunkat, utána pedig ide-oda rohangálva fényképeztünk minden érdekességet a múzeumban. Sajnos a kiállítók ekkor még építették a standjaikat, így ezekből ekkor még nem igen volt mit fotózni. A rendezők nagyon segítőkészek és kedvesek voltak. Asztalt, széket, áramot hiánytalanul kaptunk. Jövőre is szívesen látnak minket, akár nagyobb asztalon is és a szervezők terve szerint a tengerészeti teremben lennénk.

    Szombaton a klubunkból rengetegen jöttek ki. Nem sorolok fel mindenkit, mert túl hosszú lenne a lista. A lényeg, hogy ez jó alkalom volt körül nézni a múzeumban és végig böngészni a kiállítókat is. A GoMo nem tipikusan hajós kiállítás, de azért ezt is lehetett találni. Több helyen is láttam hajós szakirodalmat, néhány helyen pedig hajó modelleket is. Nekem különösen tetszett az FHS standján levő 5db Mária Theresia modell, ami a hajó különböző állapotait mutatta be. A földszinten a tengerészeti terem felé vezető folyosón pedig Wolfgang Wiesner Monarchiás modelljei voltak különlegesek /PANTHER, KAISERIN ELISABETH/.

    A mi standunkon Varga János "Ubul" hajóinak volt nagy sikere, sokan fotózták őket. Az én 100M naszádom pedig a gyerekeknek tetszett, mert a kedvükért sokszor bekapcsoltam a hajót. Az Egyesületünk könyve a Lajtáról is sikeres volt, annak ellenére is, hogy magyarul íródott. A kiállításra készültem el az új rajzommal, az SMS KAISERIN UND KÖNIGIN MARIA THERESIA rajzával. Ehhez jól passzolt az FHS standon levő már említett 5 db modell.

    Szombaton és Vasárnap sok értékes beszélgetésre került sor, ami hasznos kapcsolatokat épített. Reinhardt Pohl úrral, Herbert Klein úrral, Erwin Sieche úrral, Peter Plattner úrral beszélgetve több érdekes dolgot tudtam meg. Mindenkit agitáltam közös rendezvények, kiállítások szervezésére a 2014-2018 közötti időszakra gondolva.

    A modell versenyben is sikert arattunk. Bechler Józsi a Cutty Sark és Erzsébet Királyné modelljével, Baksa Béla a Peregine galley modelljével, valamint Bechler Józsi fia a harcjármű makettjeivel ért el dobogós helyezést.

    Jövőre ismét ugyanitt!

    Kovács Péter