Balogh Tamás
2026. 03. 07.
Az Irán elleni légi-tengeri hadműveletek kapcsán a U.S.S. GERALD R. FORD repülőgéphordozóról beszélgetett egyesületünk elnöke a Rádió Bézs meghívására Rékai Gáborral, a "Mozaik" c. rádióműsor szerkesztő-műsorvezetőjével.
2026. február 28-án amerikai-izraeli támadássorozat kezdődött Irán ellen azután, hogy a diplomáciai kísérletek kudarcot vallottak. A támadások az első napokban több mint 1 250 célpontot érintettek, beleértve a parancsnoki/vezetési pontokat és infrastruktúrát, a nukleáris létesítményeket, a Forradalmi Gárda bázisait és a ballisztikus rakétagyártó ipart. Az USA nem tervez szárazföldi inváziót, a művelet a haditengerészetre/haditengerészeti légierőre és a rakétacsapásokra támaszkodik. Előbbi alapvető eszközei az erőkivetítés képességének elsődleges megtestesítői, a repülőgéphordozók. Az „Epikus harag” hadművelet (Operation Epic Fury) keretében az amerikai haditengerészet jelentős erőit – az USS ABRAHAM LINCOLN repülőgéphordozót és kísérőhajóit – mozgósította Irán tengeri erőinek megsemmisítésére, már hetekkel a támadás előtt. Az amerikai és izraeli csapások március elejére szinte teljesen semlegesítették az iráni haditengerészetet a térségben, több mint 20-30 hajót (köztük drónhordozókat és egy fregattot) elsüllyesztettek vagy megrongáltak.
A beszélgetés a
fenti központi téma mellett számos egyéb, a kereskedelmi és hadihajózás
aktualitásaival és történeti érdekességeivel is foglalkozott, a tengerészeti
drónokkal, az autonóm hajózással,
a víz
alatti távérzékeléssel és a tenger
alatti kábelekkel , de még Marjai Imrével és egyesületünkkel kapcsolatban is.

A műsor meghallgatható itt.