Contents tagged with naviga

  • Véget ért a II. „Bicskei János Emlékverseny”

    Tags: hajómodell, bicskei_jános, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, naviga, TIT

    2023. november 17.-19. között második alkalommal került megrendezésre a NAVIGA „C” kategória magyarországi rendezésű nemzetközi versenye, az Egyesületünk néhai titkáráról elnevezett „Bicskei János emlékverseny”.

    017_6.jpg

    1. ábra: A II. Bicskei János emlékverseny ünnepélyes megnyitója (fotó: Kovács Péter).


    A 2023. évi rendezvény egybeesett a csepeli Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Középiskolai Modellező Szakosztálya fennállásának 75., valamint a Balassagyarmati Modellező Egyesület alapítása 50. évfordulójával, így az érintett modellező szervezetek összefogásával valósult meg, akik – a helyi önkormányzat, valamint egyesületünk partnerei, a MH 1. Honvéd Tűzszerész és Folyamőr Ezred, illetve a Bolyai Makett Klub Egyesület támogató közreműködésével – közösen biztosították a hajómodelleket, a verseny kísérőrendezvényeként bemutatott kiállításokat és hajózástörténeti előadásokat, valamint a helyszínt Csepelen, az egykor Rideg Sándor író nevét viselő Királyerdei Művelődési Házban, mintegy 400 m2-en. 

    A rendezvény teljes modellállományát bemutató fényképalbum egyesületünk Facebook-oldalán megtekinthető.

    A versenyre 2 országból 20 versenyző érkezett, akik 43 modellt neveztek be, amelyek közül a zsűri 33-at díjazott. A nemzetközi bírói testület – Dieter Matysik (Németország), Uwe Gaumer (Németország), Giuseppe Giraldi (Olaszország), valamint Alberto Maretti (Olaszország) bírók –6 arany-, 17 ezüst- és 10 bronzérem, összesen 33 elismerés odaítéléséről döntöttek, melyek közül 5 arany-, 14 ezüst-, és 9 bronzérem (azaz 28 elismerés) került magyar versenyzőkhöz. Ezek közül összesen 9 érem (2 arany-, 6 ezüst- és 1 bronzérem) jutott egyesületünk tagjainak, akik az összes résztvevő 20 %-át, s a díjazott alkotások több, mint 30 %-át biztosították, ennek megfelelően az összes aranyérem több, mint 33 %-át, az összes ezüstérem több, mint 35 %-át és a bronzérmek 10 %-át nyerték el a versenyben.

    eredmeny_tablazat.jpg

    2. ábra: A II. Bicskei János emlékverseny összesített eredménytáblája.


    Az érdeklődők további 67 nagyszerű alkotást tekinthettek meg a versenyt kísérő modell-kiállításon (amelyeket alkotóik nem neveztek be a versenybe).

    A rendezvény hatalmas sikerrel valósult meg, amiben a háromnapos hajósünnep gazdag program-kínálata mellett nagy szerepet játszott a kulturális rendezvények számára kialakított méltó helyszín, amely ideális infrastruktúrájával és segítőkész munkatársi közösségével tökéletesen kiszolgálta a versenyzők, a kiállítók, az előadók és az érdeklődő látogatók igényeit, kicsiknek és nagyoknak, fiúknak és lányoknak, szülőknek és nagyszülőknek egyaránt élménydús hétvégét kínálva.

    A TIT HMHE a magyar honvéd folyami hadihajózás 175 évének emléket állító kamarakiállításán 93 hajómodellt mutatott be a saját modellezői által készített (Hocza István – 67 db, Kecskeméti József – 5 db, Csák Zsolt – 1 db), és a partnerei tulajdonában álló alkotások közül (Vreba László – 4 db, Varga Ferenc – 2 db, MH 1. HTFŐE – 4 db, MH HIM – 10 db), ezen kívül számos múzeumi-, illetve emléktárgyat (MH 1. HTFŐE – 13 db), egyenruhát (MH 1. HTFŐE – 2 db, TIT HMHE – 1 db), szálfegyvert (MH 1 HTFŐE – 2 db), valamint gép- (Valentinyi Gyula, TIT HMHE – 1 db), illetve fegyvermodellt (Kovács Péter, TIT HMHE – 3 db), továbbá a korabeli viseletet szemléltető tengerész-figurát (Hocza István, TIT HMHE – 5) és az egyesület tagjai által írott szakkönyveket. A TIT HMHE tárlatát az egyesületünk elnöke, Dr. Balogh Tamás által írt és grafikai szempontból tervezett három vándorkiállítás korszerű roll-up bannerre készült tablóanyaga (10 + 11 + 9 db), valamint az egyesületünket bemutató roll-upok kísérték (Pásztói Róbert – 3 db magyar nyelvű, Balogh Tamás – 1 db magyar és angol nyelvű). A kiállítóteremben egyesületünk titkára, Hocza István állt az érdeklődők rendelkezésére, s válaszolt a kiállított modellekkel és tárgyakkal kapcsolatban feltett sok-sok kérdésre.

    E tárgyak egyike kivételes jelentőséggel bírt, mégpedig az olasz VITTORIO VENETO csatahajó M=1:100 méretarányú önjáró modellje, amelyet Ferencz János (1934-2022) modellező mester épített 2011-ben. A hagyományos építési technológiával készült (fotómaratott és 3D nyomtatott alkatrészek használata nélkül, fából és fémből épített, s teljes egészében kizárólag kézzel, illetve kéziszerszámokkal megmunkált) modellt a mester özvegye két héttel korábban adományozta egyesületünknek annak a 12 évvel korábbi önzetlen segítségnek az emlékére, amelyet egyesületünk elnöke nyújtott Ferencz János számára, a dunakeszi Késő-római Kikötőerőd Múzeumban látható Navis Lusoria-modellje elkészítését támogató, a kötélvezetésre vonatkozó szakértő tanácsaival. A nagyvonalú ajándékot egyesületünk elnöke azzal köszönte meg, hogy a néhai modellező mester emlékét és modellező tevékenységét a verseny és a kiállítás nemzetközi közönsége számára bemutató kétnyelvű (magyar, angol) roll-upot készített a Bicskei Jánosról tavaly készült hasonló tabló mintájára, amely a hajóval együtt Ferencz János születésnapján, november 18-án került bemutatásra a rendezvény keretében.

    008_13.jpg
    3. ábra: Az olasz VITTORIO VENETO M = 1:100 méretarányú modellje - Ferencz János alkotása - és az adományozó Ferencz Jánosné (fotó: Dr. Balogh Tamás).


    A rendezvényt Dr. Balogh Tamás három – a SZENT ISTVÁN csatahajó történetről, elsüllyedéséről és roncsainak feltárásáról, az osztrák-magyar Cs. és Kir. Haditengerészet első világháborús teljesítményéről, valamint a magyar folyami hadihajózás történtéről szóló – nagy érdeklődés mellett megtartott előadása tette teljessé.

    108.jpg

    4. ábra: Előadás a SZENT ISTVÁN csatahajó történetéről és roncsainak feltárásáról (fotó: Királyerdei Művelődési Ház).


    A nemzetközi modellkiállítás és verseny programjához a fennállásuk évfordulóit ünneplő szervezetek részéről egy-egy kamarakiállítás csatlakozott. A csepeli Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Középiskolai Modellező Szakosztálya 28 modellt (12 hajót, 5 repülőgépet, 1 helikoptert, 1 gőzgépet, 4 gőzmozdonyt, 1 vasúti szerelvényt, 1 mű-kacsát, 2 autót és 1 harckocsit) – ebből 12 távirányítható egységet – mutatott be a közönségnek a rendszerváltás előtt megjelent hazai és külföldi modellező szaklapok 6 antikváriumi száma kíséretében.

    A Balassagyarmati Modellező Egyesület 24 modellt (1 db asztali hajómodellt, 4 db RC siklóhajót, 1 db F4-A kategóriájú hajómodellt, 4 db önjáró vitorlást, 13 db szén-dioxid motoros repülőt, kis kategóriás – elektromos, sebességi kör- és vitorlázó – repülőt, illetve antik repülőmodellt) és 22 saját készítésű tablót bemutató tárlata pedig a rendszerváltáskor és az azt követő évtizedekben megélt rendkívül méltatlan nehézségekről, s a mindezek ellenére is példamutatóan élénk klubéletről adott áttekintést az érdeklődőknek.

    kiserok.jpg

    5. ábra: A csepeli és a balassagyarmati modellezők kamarakiállítása (fotó: Dr. Balogh Tamás).


    Jó érzés volt, hogy egy hosszú hétvégére szóló, minden ízében hajós programsorozat részesei lehettünk egy olyan környezetben, amely nemcsak, hogy méltónak, de egyúttal kiválóan alkalmasnak is bizonyult a szervezésben együttműködő szervezetek által maguk elé kitűzött célok eléréséhez. A szervezésben való közreműködésért, a lebonyolításért ezúton fejezzük ki őszinte köszönetünket és nagyrabecsülésünket minden érintettnek:

    1) a kezdeményező Kornis Jánosnak, aki a verseny titkári feladatainak ellátása mellett gondoskodott a nemzetközi bírói testület vendéglátásáról;
    2) a helyszínt biztosító Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Középiskolai Modellező Szakosztályának;
    3) a csepeli Önkormányzatnak;
    4) a csepeli Királyerdei Művelődési Ház és a Csepeli Városkép Kft. munkatársainak;
    5) a Balassagyarmati Modellező Egyesületnek; 

    valamint partnereinknek:
    6) a modellek szállítását és az egyesületünkkel közösen létrehozott, kezelt és gyarapított csapattörténeti múzeuma gyűjteményi tárgyait biztosító MH 1. Honvéd Tűzszerész és Folyamőr Ezrednek;
    7) a kiállításunk installálásához használt dekorációs szövetet a saját készleteivel kiegészítő Bolyai Makett Klub Egyesületnek;
    8) a VITTORIO VENETO M=1:100 méretarányú modelljét egyesületünknek adományozó Ferencz Jánosnénak;
    9) saját építésű szkúner- és ketch-modelljeit a kiállítás számára biztosító Dömel Vilmos hajóépítő mérnöknek;

    s végül, de nem utolsó sorban
    10) a kiállítási anyag összegyűjtésében, szállításában, építésében, bontásában és bemutatásában segédkező tagtársainknak, Ákos Györgynek, Balogh Tamásnak, Hocza Istvánnak, Kovács Péternek, Lábody Lászlónak, Oli Lászlónak, Pálvölgyi Józsefnek, Pichler Norbertnek, Röder Sándornak, Selyem Jánosnak;
    11) valamint a versenybe modelleket benevező, illetve a kiállító valamennyi modellezőnek akár egyesületünk, vagy más modellező szervezet tagjaként, akár egyéni alkotóként vettek részt a rendezvényen.

    Köszönjük! A versenyben helyezést elért valamennyi versenyzőnek pedig szívből gratulálunk és további sok sikert, örömet és jó kedvet kívánunk modellező tevékenységük folytatásához! 


    További információk:

    1) Beszámoló a 2022-ben megrendezett I. Bicskei János Emlékversenyről: itt.

    2) A 2023-ban megrendezett II. Bicskei János Emlékverseny
    - fotóanyaga: itt;
    - tablóanyaga: itt, itt és itt;
    - előadásai: itt, itt és itt.


    hangulatkepek.jpg
    6. ábra: Pillanatképek a rendezvényről: munkában a zsűri (balra fent), Hocza István tárlatot vezet (jobbra fent), a modellmustra igazi apa-fiú program (jobbra lent), vagy éppen a szakértő szem fedezi fel a fontos részleteket (balra lent) (fotók: Dr. Balogh Tamás, Fejér Károly, Királyerdei Művelődési Ház).

     

    109.JPG
    7. ábra: Egyesületünk díjazott tagjai - balról jobbra Fejér Károly, Kovács Péter, Hocza István és Németh Imre (utóbbiak között a versenyen bíróként közreműködő Rőder Sándor) - a rendezvény névadója, egykori titkárunk, Bicskei János tablója előtt (fotó: Dr. Ákos György).

     

  • Második alkalommal kerül megrendezésre a "Bicskei János emlékverseny"

    Tags: bicskei_jános, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, naviga

    A tavalyi bemutatkozó rendezvény után idén, 2023. november 17.-19. (szombat, vasárnap) kerül megrendezésre második alkalommal a NAVIGA "C" kategória nemzetközi versenye, a "Bicskei János emlékverseny".

    honlapra_20231020.jpg

    A közép-európai országok hajómakett- és -modellépítői rendszeresen összegyűltek minden év kora-tavaszán Bécsben, ahol a Go Modelling rendezvénysorozat keretében adtak rangadót egymásnak. A térség alkotóinak és alkotásainak seregszemléje lehetőséget adott az évről-évre újonnan elkészült alkotások bemutatására és versenyére, valamint szakmai programok (előadások és vásárok) lebonyolítására. A COVID-19 világjárvánnyal azonban ez a lehetőség megszűnt. Bécs nem fogad többé modellezőket ezzel a céllal.

    Erre tekintettel, s annak érdekében, hogy a hajómodellek tekintetében az éves megmérettetés és szemle lehetőségét az érdeklődők számára megteremtsék, Kornis János, a NAVIGA NS szekcióvezetője javaslatára, összefogtak a hajómodellezésben érintett civil szervezetek – Egyesületünk, a Bolyai Makettklub Egyesület, a Székely Mihály Modellező és Sportklub, s a csepeli Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Középiskolai Modellező Szakosztálya – hogy a NAVIGA C szekció szabályai szerinti 8 kategóriában nemzetközi makett- és modellversenyt rendezzenek.

    A versenykiírás: itt.
    A versenyszabályzat: itt
    A versenyhelyszín: itt.
    Elektronikus nevezési lehetőség: itt

    A versenybe nevezett alkotásokat neves nemzetközi bírói testület értékeli, Dieter Matysik (Németország) vezetésével és Uwe Gaumer (Németország), Giuseppe Giraldi (Olaszország), valamint Alberto Maretti (Olaszország) közreműködésével. A szervezők kifejezett célja annak biztosítása, hogy – amennyiben sikerül kedvező tapasztalatokat szerezni a lebonyolítással összefüggésben – a következő évtől rendszeresen Európa-bajnokságon lássák vendégül Magyarországon a kategória hazai és külföldi alkotóit. Ebben kellő támogatást jelentenek számukra a NAVIGA világversenyeken való részvétel során, illetve az ilyen versenyek megszervezésében és lebonyolításában a korábbi években szerzett gyakorlati tapasztalataik (bővebben itt, itt és itt).

    Kornis János kezdeményezésére, s a szervezők egyetértésével a verseny Bicskei János – egyesületünk 2007-2016 közötti titkára – nevét viseli, az általa a hazai hajómodellezés érdekében kifejtett tevékenysége eredményeire, elévülhetetlen érdemeire és lelkesítő személyiségére emlékezve.

    Bicskei Jánosról, karakteréről és teljesítményéről az alábbiakban azok is képet kaphatnak, akik nem ismerhették őt személyesen a temetésén elhangzott búcsúbeszédek (itt és itt), valamint János fontosabb alkotásai - az RMS TITANIC M=1:100 méretarányú modellje, az FN 122 M=1:1 méretarányú rekonstrukciója, a LEITHA/LAJTA Monitor Múzeumhajó Nordenfelt szórólövegeinek M=1:1 méretarányú rekonstrukciója - és János eredményeinek állami elismerése alapján.

    A rendezvény egyúttal lehetőséget ad a Csepel Középiskolai Modellező Szakosztály alapítása 75. évfordulójának megünneplésére. Az esemény fővédnöke az annak helyszínt biztosító csepeli önkormányzat polgármestere, Borbély Lénárd.

    A versenyre nevezni az alábbi kategóriákban és módon lehet:

    NAVIGA C szekció szabályai szerint:
                                       C-1      Evezős hajók és vitorlás hajók
                                       C-2      Motoros meghajtású hajómodellek (NS kategória)
                                       C-3      Hajó részletek, alkatrészek, kikötői, hajógyári létesítmények, dioráma
                                       C-4      A C1-től C-3-ig terjedő osztályok miniatűr modelljei 1:250-nél kisebb arányban
                                       C-5      Palackhajók
                                       C-6      Műanyag modellek
                                       C-7      Karton és papír modellek
                                       C-8      Kit modellek

    A verseny két korcsoportban - junior és senior korosztályban - kerül lebonyolításra.
    Nevezés: 2023.11.14. 24:00-óráig.

    A versenyt egyesületünk tematikus kiállításai és előadásai kísérik, amelyekre szeretettel várunk kicsiket és nagyokat! A verseny, a kiállítások és az előadások ingyenesen látogathatók az alábbiak szerint.

    program.jpg 
    Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

  • 2023. augusztus 5. - NAVIGA verseny Táton

    Tags: verseny, tit, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, naviga, kovacs_peter, selyem_janos

    Egyesületünk Hajómodellező Tagozata (Kovács Péter) szervezésében és tagtársunk, Selyem János közreműködésével 2023. augusztus 5-én (szombaton) Táton kerül megrendezésre az élethű hajómodellek NAVIGA Országos Bajnoki futama.

    Minden érdeklődőt szeretettel várunk. A fóti versenyen készített felmérésem alapján előre láthatólag sok hajót fognak benevezni, kb. 70 db hajóra lehet számítani. Akit érdekel egy kirándulás Esztergomba és Tátra, ráadásul sok szép élethű hajómodellt is megnézne, az jöjjön bátran!

    További információk: itt.


    plakat_3.jpg
  • Véget ért a Bicskei János Emlékverseny

    Tags: hajómodell, bicskei_jános, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, naviga, TIT

    2022. december 2.-4. között első alkalommal került megrendezésre Budapesten a NAVIGA "C" szekció nemzetközi versenye Kornis János, a NAVIGA NS szekcióvezetője kezdeményezésére, amely Egyesületünk korábbi titkára, Bicskei János nevét viselte.

    000a_1.jpg

    A szekció mind a nyolc kategóriájában jelentős számú alkotást neveztek: a versenyben 3 ország 45 alkotójának összesen 102 alkotása vett részt. Bulgáriából és Romániából 8-8, Magyarországról 29 versenyző érkezett. Utóbbiak harmadát - 10 főt - egyesületünk modellezői tették ki. A bemutatott alkotások száma a versenybe nem nevezett, csak kiállított hajókkal együtt meghaladta a 160-at.

    A rendezvény teljes modellállományát bemutató fényképalbum egyesületünk Facebook-oldalán megtekinthető.

    A nemzetközi bírói testület - Dieter Matysik főbíró, valamint Giuseppe Giraldi, Alberto Maretti és Željko Skomeršić bírók - 16 arany-, 14 ezüst- és 21 bronzérem, összesen 51 elismerés odaítéléséről döntöttek, melyek közül 10 arany-, 7 ezüst-, és 11 bronzérem (azaz 28 elismerés) került magyar versenyzőkhöz. Ezek közül összesen 17 érem (9 arany-, 2 ezüst- és 3 bronzérem) egyesületünk tagjainak munkáját ismerte el.

    osszesitett_eremtablazat_01.jpg

     

    A szervezésben élen járt Kornis János, aki a gyomaendrődi Székely Mihály Modellező és Sport Klubbal közösen a bírók utazásával és magyarországi tartózkodásával, s az érmek gyártásával összefüggő költségeket vállalta, valamint a versenyirodát vezette és ellátta a titkári teendőket.

    A verseny megrendezéséhez asztalokat, drapériát és kordont biztosított és szállított, a helyszín igénybevételét lehetővé tevő tárgyalásokat lefolytatta, valamint biztosításról gondoskodott a Bolyai Makett Klub Egyesület.

    A BSZKC Csepeli Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Modellező Szakosztálya a versenybe nevezett modellek adatait bemutató kártyákat nyomtatta, ezen kívül eljárt az iskola 4 rendvédelmi hallgatójának a verseny 3 napja közül 1 napon 4 órában történő helyszíni jelenléte biztosítása érdekében, valamint segítséget nyújtott 1 modellező alkotásainak hazaszállításához.

    A helyszín berendezését teljessé tevő kiállítási anyag (a LEITHA/LAJTA Monitor történetét bemutató "150 év szolgálat" c. kiállítás) szállítását, felállítását, több modellező modellállományának szállítását, további drapéria biztosítását, a helyszínen a modellek épségét a rendezvény időtartama alatt biztosítani hivatott teremfelügyelői feladatok ellátását, valamint a díjazottaknak járó magyar- és idegennyelvű könyvjutalmakat egyesületünk biztosította, egyúttal jelentős (az összes költség több, mint 25 %-át kitevő mértékű, készpénzben és a felajánlott könyvjutalmak árában kifejezhető) anyagi támogatással is hozzájárult a verseny megrendezéséhez.

    Külön köszönet Hocza István tagtársunknak, aki egyesületünk titkáraként mindvégig személyesen felügyelte a verseny lebonyolításával összefüggő feladatok ellátását, Pálvölgyi József tagtársunknak, aki aktív toborzással járult hozzá a résztvevő versenyzők, a versenybe nevezett és a kiállításon bemutatott hajómodellek számának növeléséhez, valamint Ákos György, Balogh Tamás, Dezsényi Zoltán, Kovács Péter és Selyem János tagtársunknak személyes közreműködésük felajánlásáért és biztosításáért.

    Végül, de nem utolsó sorban szívből köszönjük minden - hazai és külföldi - résztvevőnek, s külön is egyesületünk hajómodellezőinek, amiért részvételükkel és alkotásaikkal tették teljessé a versenyt, amely a legelső budapesti verseny volt a NAVIGA "C" szekció versenyeinek hosszú történetében. Igazi örömet okoztak azzal, hogy valódi hajós ünneppé változtatták december első hétvégéjélt a hajózásért lelkesedők számára. Egyúttal gratulálunk a helyezést elért versenyzőknek. S mindannyiuk munkájáéhoz további jó egészséget és sok sikert kívánunk!

    Mivel először került sor egy nemzetközi verseny lebonyolítására, a szervezésben közreműködő egyetlen személy, vagy szervezet számára sem lehet közömbös a résztvevők visszajelzése és véleményük, tapasztalataik megismerése. Ehhez szeretnénk lehetőséget biztosítani a tapasztalatokat összegző kérdőív kitöltésének lehetőségével. Kérjük tehát a versenyzőket, hogy tiszteljenek meg bennünket a kérdőív kitöltésével, hogy tapasztalataik megismerése és feldolgozása hozzájárulhasson a szervezők hatékonyságának fokozásához.

    Köszönjük!

    c1_kagegoria.jpg1. ábra: A C1 kategória (evezős hajó, vitorlás hajó) I., II. és III. helyezettjei, a La JACINTHE goletta (a bolgár Narley Slavyan munkája), az H.M.S. ALERT szkúner (a bolgár Alekszandrov Dinko munkája) és a PREUSSEN (tagtársunk, a magyar Bechler József munkája).

     

    c2a_kagegoria.jpg

    2. ábra: Egyesületünk modellezőinek a C2 kategóriában (motoros meghajtású hajómodellek - NS kategória) díjazott alkotásai: FLYER motorcsónak (Barcsy Károly alkotása, aranyérem), STRONGBOW lapátkerekes vontató (Valentinyi Gyula alkotása, aranyérem), FRUNZE (Dr. Hüvös Ferenc alkotása, aranyérem), M100 torpedónaszád (Kovács Péter alkotása, ezüstérem), FN122 felderítő naszád (Hocza István alkotása, bronzérem).

     

    c3_kagegoria.jpg

    3. ábra: Egyesületünk modellezője, Dr. Pék György aranyérmes alkotásai a C3 kategóriában (hajó részletek, alkatrészek, kikötői, hajógyári létesítmények, dioráma).

     

    c3a_kagegoria.jpg

    4. ábra: Dr. Hüvös Ferenc aranyérmes alkotása a C3 kategóriában (hajó részletek, alkatrészek, kikötői, hajógyári létesítmények, dioráma).

     

    c6_kagegoria.jpg

    5. ábra: Dr. Pék Görgy és Dr. Hüvös Ferenc aranyérmes alkotásai a C6 kategóriában (műanyag modellek).

     

     

    c8_kagegoria.jpg

    6. ábra: Dr. Hüvös Ferenc ezüstérmes alkotása a C8 kategóriában (kit modellek).

  • Bicskei Jánosra emlékezünk

    Tags: bicskei_jános, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, naviga

    2022. december 2-4. között kerül megrendezésre a NAVIGA "C" kategória nemzetközi versenye és kiállítása Budapesten, a China Mart területén (Budapest, 1152 Szentmihályi út 171.), amelyet a szervezők Bicskei János - egyesületünk korábbi titkára - emlékére rendeznek meg.

    A rendezvény részletei elérhetők itt.

    Minden érdeklődőt szeretettel várunk.

    tablo_20221129_kicsi.jpg

  • A NAVIGA C kategória nemzetközi versenye Budapesten

    Tags: bicskei_jános, tit_hajózástörténeti_modellező_és_hagyományőrző_egyesület, tit_hmhe, hajómodellező_tagozat, naviga

    banner_v2.jpg

    A közép-európai országok hajómakett- és -modellépítői rendszeresen összegyűltek minden év kora-tavaszán Bécsben, ahol a Go Modelling rendezvénysorozat keretében adtak rangadót egymásnak. A térség alkotóinak és alkotásainak seregszemléje lehetőséget adott az évről-évre újonnan elkészült alkotások bemutatására és versenyére, valamint szakmai programok (előadások és vásárok) lebonyolítására. A COVID-19 világjárvánnyal azonban ez a lehetőség megszűnt. Bécs nem fogad többé modellezőket ezzel a céllal.

    Erre tekintettel, s annak érdekében, hogy a hajómodellek tekintetében az éves megmérettetés és szemle lehetőségét az érdeklődők számára megteremtsék, Kornis János, a NAVIGA NS szekcióvezetője javaslatára, összefogtak a hajómodellezésben érintett civil szervezetek – Egyesületünk, s a csepeli Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Középiskolai Modellező Szakosztálya – hogy a NAVIGA C szekció szabályai szerinti 8 kategóriában nemzetközi makett- és modellversenyt rendezzenek.

    A versenykiírás: itt.
    A versenyhelyszín: itt.
    A rendezvény FB-eseménye: itt

    A versenybe nevezett alkotásokat neves nemzetközi bírói testület értékeli, Dieter Matysik (Németország) vezetésével és Giuseppe Giraldi (Olaszország), valamint Alberto Maretti (Olaszország) közreműködésével. A szervezők kifejezett célja annak biztosítása, hogy – amennyiben sikerül kedvező tapasztalatokat szerezni a lebonyolítással összefüggésben – a következő évtől rendszeresen Európa-bajnokságon lássák vendégül Magyarországon a kategória hazai és külföldi alkotóit. Ebben kellő támogatást jelentenek számukra a NAVIGA világversenyeken való részvétel során, illetve az ilyen versenyek megszervezésében és lebonyolításában a korábbi években szerzett gyakorlati tapasztalataik (bővebben itt, itt és itt).

    Kornis János kezdeményezésére, s a szervezők egyetértésével a verseny az öt évvel ezelőtt elhunyt Bicskei János – egyesületünk 2007-2016 közötti titkára – nevét viseli, az általa a hazai hajómodellezés érdekében kifejtett tevékenysége eredményeire, elévülhetetlen érdemeire és lelkesítő személyiségére emlékezve.

    Bicskei Jánosról, karakteréről és teljesítményéről az alábbiakban azok is képet kaphatnak, akik nem ismerhették őt személyesen a temetésén elhangzott búcsúbeszédek (itt és itt), valamint János fontosabb alkotásai - az RMS TITANIC M=1:100 méretarányú modellje, az FN 122 M=1:1 méretarányú rekonstrukciója, a LEITHA/LAJTA Monitor Múzeumhajó Nordenfelt szórólövegeinek M=1:1 méreatrányú rekonstrukciója - és János eredményeinek állami elismerése alapján.

  • Kezdődik a NAVIGA versenyszezon

    Tags: hajómodellező_tagozat, naviga_versenynaptár, naviga

    A 2020. évi COVID-19 világjárvány miatt az élethű hajómodellek idei esztendőre tervezett országos versenysorozatát is csak az új helyzethez igazodva lehetett megszervezni.

    Ennek megfelelően az első félévre tervezett versenyeket törölték, s a 2020. évi versenyszezon csak a június 27-28-i hétvégén veheti kezdetét az ártándi Tó-Kupán, a soron következő verseny-helyszín pedig Szeged lesz, július 11-én, amikor elstartol a Pláza-Kupa mezőnye. Minden hajók és a hajózás iránt lelkesedő érdeklődőt - versenyzőt és látogatót - szeretettel várunk. Az idénnyel kapcsolatos friss információkról az érdeklődők egyesületünk weblapján, a Magyar NAVIGA hivatalos versenyinformációk aloldalon tájékozódhatnak.

    105982875_4226041057420985_7343035592332547946_o.jpg

  • MMSZ tagság? Rendben!

    Tags: hajómodellező_tagozat, naviga, verseny, versenyengedély, magyar_modellező_szövetség, mmsz

    Megérkeztek a Naviga NS kategóriákban versenyezni kívánó tagjaink MMSZ versenyengedélyei! Ezzel sikerrel zárult egy tavaly tavasszal elindított folyamat. A TIT-HMHE most már tagja a Magyar Modellező Szövetségnek.

    Többszöri egyeztetés, adatszolgáltatás, kis szervezkedés és némi agitáció után hétfőn megérkeztek a versenyengedélyek. Egyenlőre hatan jelezték hogy érdeklődnek a Naviga NS versenyek iránt. Így az első TIT-HMHE-s versenyzőink névsora a következő: Barcsy Károly, Nagy László, Valentinyi Gyula, Viniczai Ferenc, ifj. Kovács Péter és jómagam - Kovács Péter. Valentinyi Gyula valamint a kisfiam és én már több versenyen is indultunk, de mostantól végre TIT-HMHE színekben állhatunk rajthoz. Bízom benne, hogy később tovább bővül versenyzőink létszáma, de már így is azonnal az egyik legnagyobb versenyzői létszámú egyesület vagyunk.