Egyesületünk bemutatkozása

Egyesületi tabló

Ahogy kezdődött:

A TIT Hajózástörténeti és Hajómodellező Klub 1979-ben alakult meg és 1981-ben belépett a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatba, amelynek karakterét a személyességre építő tudományos ismeretek terjesztése adja.

A Klub teljes mértékben azonosult a TIT azon célkitűzésével, hogy közérdeklődésre számot tartó témakörökben ismeretterjesztő, kulturális, kisközösségi és szabadidős programokat rendezzen. Ennek megfelelően programjai az általános, a szakmai, és a tudományos igényű hajózástörténeti műveltség megalapozását és elmélyítését szolgálják változatos tartalmi és formai eszközök felhasználásával.

Tevékenységünk kezdettől fogva kettős: egyrészt a hazai és a nemzetközi kereskedelmi- és hadihajózással kapcsolatos ismeretek gyűjtése és magas szintű átadása, ismeretterjesztő tevékenység folytatása; másrészt a kapcsolódó hazai modellező tevékenység támogatása, a hajómodellezés iránt érdeklődők ismereteinek, gyakorlati készségének fejlesztése.

1990-ben a TIT Természettudományi Társulat jogutódjaként létrejött a TIT Stúdió Egyesület, amely a hagyományokra építve szélesítette tevékenységi körét. Ezek közé tartozik a tudománybarát hobbi klubok működtetése, amelyek a legszélesebb korosztályi rétegek számára biztosítják a természet és történettudományi ismeretek elmélyítését: előadássorozatok, tudományos és hobbi kiállítások, gyűjtő utak, börzék szaktanácsadások, családi és szabadidős programok keretében és kiadványok megjelentetésével. Programjainak köszönhetően Klubunk az új intézmény struktúrában is életképesnek bizonyult.

2009-ben Klubunk tagsága elhatározta, hogy – a magyar „hajóséletben” elsőként a szétforgácsolt erőforrások egyesítésére – új Egyesületet alapít a Császári és Királyi Haditengerészet Egyesülettel közösen. A TIT Hajózástörténeti, -Modellező és Hagyományőrző Egyesület, röviden TIT HMHE 2010. januárjában alakult meg.

Tevékenységünk:

A Klub alapítása óta igyekszik változatos kínálatot biztosítani a hajózás iránt érdeklődők számára. Tevékenységünk az elmúlt években kiterjedt az alábbiakra:

Ismeretgyűjtés és terjesztés:

Működésünk kezdetén saját szakkönyvtárat hoztunk létre, hogy ezzel biztosítsuk az akkor még nehezen hozzáférhető szakanyagokat az érdeklődők számára, és évkönyvbe gyűjtött hajózástörténeti közleményekben ismertettük meg az érdeklődőket a hajózástörténet legérdekesebb kérdéseivel. Tagjaink rendszeres publikációival hozzájárulunk a hajózástörténeti ismeretek bővítéséhez és elősegítjük, hogy a hazai hajózástörténet emlékeit méltó módon megőrizzük és megismertessük, illetve a nemzeti identitás feledhetetlen részévé tegyük. Az önálló kötetek mellett tagjaink olyan rangos nemzetközi és hazai folyóiratokban publikálhattak, mint a National Geographic Magyarország, vagy a Haditechnika.

A klubnapokon külső érdeklődők által is látogatható előadásokat szervezünk a hajózástörténet témakörében. Tagjaink ezen kívül hazai és nemzetközi szakkonferenciák rendszeres előadói: megjelennek a Rijekában (Fiuméban), a Nemzeti Múzeumban és a Stefánia Palotában. Hajózástörténeti előadásainkat 2002-2004 között a Kossuth Rádió Mérleg című műsora is közvetítette, sőt egy alkalommal még a HM vezérkarnak és a NATO Defence College-nak is előadhattunk. Ezen kívül a tagjaink kiállításokon alkalmanként tárlatvezetéssel közreműködnek a tagság, illetve a szélesebb közönség hajózástörténeti ismereteinek bővítésében.

Modellezés:

Minden évben modellkiállítást szervezünk, és tagjaink részt vesznek más, rangos modellkiállításokon és versenyeken. Modellezőink a mikromodellektől a rádió-távirányítású önjáró modellekig számos egyedi alkotással állandó szereplői a hazai és a nemzetközi hajómodellezésnek.

A klubban évente megszervezett modell-kiállítások mellett tagjaink alkotásai rendszeresen feltűnnek a minden évben megrendezett hazai és nemzetközi modellkiállításon, versenyeken (a Stefánián, Szolnokon, Mosonmagyaróváron, Bécsben, Bajmócon és Pirnában). Tagjaink a hazai és nemzetközi modellező honlapok megbecsült vendégei.

A klubtagok munkáinak magas minőségét szépen jellemzi az a „Victory”-modell, amely a mai napig a budapesti Közlekedési Múzeum állandó hajózástörténeti kiállításának egyik legszebb darabja. Mai helyére a klub és a múzeum közötti megállapodásnak köszönhetően került, amelyben a múzeum vállalta, hogy a klubban megrendezett modell-versenyek győztes alkotásait felveszi a gyűjteményébe.

A klubnapokon külső érdeklődőknek is lehetősége nyílik szakkönyvek, folyóiratok, prospektusok, tervrajzok és részletrajzok, valamint összeállított, dobozos, zacskós makettek, modellek adás-vételére, szaktanácsadásra. Vállaljuk fahajók összeállítását, diorámák készítését, dobozos modellek összeállítását, fa dísztalpak és bemutató tárolók készítését.

A tagságról:

Tagságunkat a színvonalas és izgalmas működéshez, kreatív feladatellátáshoz elengedhetetlen sokszínűség jellemzi. Klubunk az esztergályostól a szemsebészen át a bíróig a társadalom számos alkotó rétegét egyedi módon képviseli. Tagjaink közt vannak hajózástörténeti szakmunkák állandó szerzői (Ákos György, Balogh Tamás, Horváth József), a hajógyártásban alkalmazott szakmák mesterei (Bicskei János, Kecskeméti József, Varga János), többszörösen elismert modellező mesterek (Pék György, Bechler József) és még sokan mások, akik értékesnél értékesebb előadásaikkal, gyűjtő munkájukkal, modellépítő szaktudásukkal, személyes közreműködésükkel vagy csak lelkes támogatásukkal járulnak hozzá klubunk sikeréhez.

Mindannyian azért dolgozunk, hogy maradéktalanul teljesítsük az alapítók (Dr. Marjai Imre és Serényi Péter) gondolatát: „klubszerű formában kellene tömöríteni a hajózástörténet és a történelmi hajók modellezése iránt érdeklődőket.”

Az Egyesület elérhetőségei és elnökségének bemutatása elérhető az Elérhetőségeink menüpont alól.

Alapszabályunk letöltése pdf formátumban (230KB)

Amit vállalunk:

Mindenkinek:

  • tudományos konferenciák, szakmai tanácskozások, előadások szervezése;
  • pedagógus továbbképzések megtartása;
  • iskolán kívüli felnőttoktatási programok, képzések lebonyolítása;
  • szabadegyetemi sorozatokon előadások tartása,
  • tudományos ismeretterjesztő és hobbi kiállítások megszervezése
  • történeti-műszaki szakértői közreműködés
  • hajózástörténeti szakmai kiadványok (könyvek, forgatókönyvek, brosúrák, stb.) írása, grafikai előkészítése.

Szabadidős programok gyermekeknek:

  • látvány makettezés,
  • műveltségi vetélkedők hajózási témakörökben
  • gyermekrajz-versenyek

Tantervkövető hajózástörténeti előadások iskoláknak, képzőhelyeknek:

  • az ókori világ hajózása (a görög gyarmatosítás, görög-perzsa harcok, a rómaiak és Carthago, Actium, Augustus és a kalózok, Pannónia római kori emlékei és a hajózás, Aquincum, Bölcske, stb.),
  • a viking kalandozások (Leif Erikson),
  • II. András magyar király szentföldi hadjárata,
  • a korai kínai felfedező utak (Cseng-Ho),
  • a hajóépítési/hajózási ismeretek változása és a nagy földrajzi felfedezések, (Kolumbusz, Vasco da Gama, James Cook utazásai, stb.),
  • a török világ Magyarországon (dunai hajóhadak története, a titeli sajkások, stb.),
  • a második mexikói császárság és Habsburg Miksa (Ferenc József testvére Amerikában és az osztrák-magyar légió),
  • tengerre épült birodalmak, gyarmatosítás (a Ferenc József-föld felfedezése, az orosz-japán háború, a csuzimai ütközet, Port Arthur, stb.),
  • az első világháború, (a korlátlan tengeralattjáró-háború, a Lusitania elsüllyesztése, Jütland, Otrantó, stb.),
  • az osztrák-magyar haditengerészet története (a flotta szervezete, hajói, jeles személyiségei, csatái, eseményei, ünnepnapjai, emlékhelyei, a flotta távoli utazásai, földrajzi felfedezései, stb.),
  • a második világháború tengeri összecsapásai (Pearl Harbour, Midway, Matapan, Leyte, Korall-tenger, stb.) és hatásuk a háború menetére.

Rendezvényeink, referenciáink:

  • A Múzeumok Éjszakáján minden évben más témában hajózástörténeti kiállítást rendezünk a "Debrecen" ex-"Kassa" motoros 140 m2-es rakterében. Tárlatainkra évente több ezer fő kíváncsi.
  • Minden év decemberében, megrendezésre kerül a Stefánia Modellkiállítás és Verseny. Tagjaink néhány éve még csak elenyésző számban képviseltették magukat. Az elmúlt években azonban a korábbi 4-5 hajómodell helyett már több tucat hajó került bemutatásra.
  • 2007-ben részt vettünk a Millenárison bemutatott Titanic-kiállítás szervezésében.
  • 2008-ban klubunk szervezte a 160 éves magyar honvéd folyami hadihajózás ünnepi kiállítását.
  • 2009-ben a Hadtörténeti Múzeum felkérésére megnyitottuk az ország első és egyetlen, a magyar és osztrák-magyar tengeri és folyami hadihajózás történetét 1242-től 1918-ig teljes körűen bemutató 160 m2-es időszaki kiállításunkat.
  • Tagunk (Balogh Tamás) az elsüllyedt osztrák-magyar hadihajók roncsait kutató magyar búvárcsoport történeti-műszaki szakértője.

Főbb kiállításaink számokban:

2007.12.1-2.: Kiállítás a Stefánián az otrantói csata 90. évfordulóján:

  • Kamara-kiállítás 30 hajómodellel (a klubtagok gyűjteményéből)
  • Az ütközetről készült 11 korabeli festmény reprodukciója (Heinrich Seitz, a „Helgoland” parancsnokának alkotása)
  • Egy korabeli ágyú

2008.07.26.-08.10. "160 éves magyar honvéd folyami hadihajózás" - tárlat

  • 1.250 db korabeli képeslap (Balogh-, Galgóczy-, Maurer-, Urbán-gyűjtemények).
  • 50 db hajómodell- és makett (a klubtagok gyűjteményéből).
  • 20 db olajfestmény és akvarell (Csonkaréti Károly alkotásai)

2009.05.02-24. Országjáró hajózástörténeti kiállításunk Nagykanizsán

  • Szemelvények az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének életéből.
  • Gyermekmakettezés, felnőtt látványmakettezés.
  • Előadások a helyi történelemtanároknak.

2009.03.21.-04.05. Országjáró hajózástörténeti kiállításunk Leányfalun

  • Korabeli használati tárgyak.
  • Egyedi festmények, lobogók.
  • Tudományos ismeretterjesztő előadások.
  • Eredeti osztrák-magyar tengerészeti kürtjelekkel kombinált szavalat.

2009.06.20.-07.11. Múzeumok éjszakája: „Bödönhajótól az atomjégtörőig” c. tárlat

  • A Magyarországon valaha is volt legnagyobb civil szervezésű hajózástörténeti kiállítás.
  • 145 modell és makett (60 vitorlás, 60 gőzhajó, 15 óceánjáró, 10 tengeralattjáró, stb.).
  • Páratlan civil összefogás (5 civil szervezet, több tucat magánszemély).

A többi kiállításunkhoz kérjük tekintse meg a kiállítások menüpontot.